Branża kolejowa jest prężnie rozwijającą się częścią światowego przemysłu od wielu dziesięcioleci. Nowoczesne pociągi, które możemy spotkać również na polskich torach, nie mają wiele wspólnego z pierwszymi parowozami. Są to naszpikowane elektroniką, nowoczesne maszyny, zapewniające swoim pasażerom nie tylko wygodę i szybkość przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. To właśnie dążenie do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa pasażerów było powodem wprowadzenia ujednoliconych wymogów dla poszczególnych poziomów zagrożenia. Wspólna norma EN 45545-2, obowiązująca we wszystkich krajach Unii Europejskiej, umożliwia producentom taboru kolejowego stosowanie najwyższej jakości podzespołów, produkowanych przez międzynarodowych dostawców. Bardzo dobrym przykładem producenta, zapewniającego doskonałą jakość oraz dostępność rozwiązań dla kolejnictwa jest Lapp Kabel.

Produkty Lapp dla kolejnictwa

Firma Lapp Kabel jest światowym liderem wśród producentów przewodów zasilających, sterowniczych jak i służących do transmisji danych, dedykowanych do zastosowań przemysłowych. Wśród swoich klientów Lapp Kabel kojarzony jest nie tylko z wysokiej jakości oferowanych produktów, ale przede wszystkim z dostarczania kompleksowych rozwiązań. Klienci w ofercie Lapp Kabel, oprócz przewodów, mogą odnaleźć szereg akcesoriów, takich jak złącza przemysłowe EPIC®, dławnice kablowe SKINTOP®, węże osłonowe SYLVIN® jak i oznaczniki FLEXIMARK®. Daje to możliwość zamówienia kompletnych, przemyślanych oraz kompatybilnych rozwiązań u jednego dostawcy.

Fabryka Lapp Kabel, produkująca przewody ÖLFLEX® TRAIN, posiada certyfikat IRIS (International Rail Industry Standard), potwierdzający spełnienie międzynarodowych standardów jakości. Wszystkie produkty Lapp Kabel dedykowane do kolejnictwa są produkowane zgodnie z normą EN 45545-2 oraz jej składowymi w zakresie właściwości palnych materiałów.

W ofercie ÖLFLEX ® TRAIN znajdziemy produkty, umożliwiające wykonanie kompletnych połączeń elektrycznych. Oprócz przewodów zasilających i sterowniczych oraz dedykowanych do analogowej i cyfrowej transmisji danych, znajdziemy szeroką gamę dławnic, złącz oraz peszli. 

Przykładem jednożyłowych przewodów zasilających jest ÖLFLEX TRAIN 361 1,8kV, dostępny w przekrojach od 1mm2 do 300mm2. Posiada on usieciowaną, bezhalogenową izolację zgodnie z EN 60754-1, Oprócz spełnienia wszystkich norm przeciwpożarowych EN/IEC, posiada bardzo dobrą odporność na oleje, paliwa, kwasy i zasady zgodnie z normą EN 50264-3-1.

ÖLFLEX TRAIN 361 1,8kV

Rys. Ölflex Train 361 1,8 kV – jedno żyłowy przewód zasilający Lapp Kabel dla kolei.

W ofercie Lapp Kabel znajdziemy wiele przewodów wielożyłowych, również w wersji ekranowanej. Ciekawym przykładem przewodu do obwodów sterowniczych, monitorujących oraz zabezpieczających wyposażenia pociągów i lokomotyw, jest przewód ÖLFLEX TRAIN 317 C TW-P 300V. Dla zapewnienia pełnej kompatybilności elektromagnetycznej, żyły w przewodzie są parowane, a każda z par posiada własny ekran z ocynowanych drucików miedzianych.

OLFLEX-TRAIN-317-C-TW-P-300V

Rys. ÖLFLEX TRAIN 317 C TW-P 300V - ekranowany kabel wielożyłowy zgodny z EN 50306-4 5P typ MM S, do wymagających zastosowań w kolejnictwie.

Warto też zwrócić uwagę na innowacyjne wykonania dławnic. Zapewniające uziemienie ekranu dławnice SKINTOP MS-HF-M BRUSH, zgodne z DIN EN 45545-2,

Dławnice SKINTOP MS-HF-M BRUSH
SKINTOP® MS-HF-M BRUSHSKINTOP® MS-HF-M BRUSHoraz na dławnice SKINTOP MS-HF-M GRIP, posiadającą dodatkowe zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu. Oba wykonania są bezhalogenowe i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa wymagane w kolejnictwie dla poziomu HL3.

 

Dławnice SKINTOP MS-HF-M GRIP
SKINTOP® MS-HF-M GRIPSKINTOP® MS-HF-M GRIP


ÖLFLEX® TRAIN nie tylko na torach

Warto pamiętać, iż produkty prezentowane przez Lapp Kabel na Targach AmberExpo mogą być wykorzystywane również w aplikacjach niezwiązanych z kolejnictwem. Takie cechy przewodów jak usieciowana izolacja, bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna i chemiczna, oraz spełnienie wysokiego stopnia ochrony przeciwpożarowej, mogą znaleźć zastosowanie w zakładach produkcyjnych, stacjach benzynowych lub wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie  bezpieczeństwa ludzi i urządzeń. Dlatego zachęcamy wszystkich naszych klientów do zapoznania się z produktami zawartymi w katalogu produktów ÖLFLEX® TRAIN.