Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A, montaż DIN
Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A,...
- Rabat
Łącznik krzywkowy jest elementem wielu instalacji elektrycznych, który daje możliwość sterowania urządzeniami końcowymi. Łączniki krzywkowe posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystywane mogą być chociażby do włączania i wyłączania urządzenia, do sterowania prędkością obrotową silników jednofazowych (o odpowiedniej budowie) oraz trójfazowych (np. układ Dahlandera), a także do rozłączania obwodów pomiarowych i sygnalizacyjnych. Łącznik krzywkowy daje możliwość sterowania przepływu prądu w kilku obwodach.
Łączniki zbudowane są z pakietów. Każdy pakiet zawiera zwykle dwa styki i krzywkę, która obraca się wewnątrz. Krzywka może łączyć styki w różny sposób zgodnie z wymaganym programem łączeń.
Jak działają łączniki krzywkowe?
Zasada działania łącznika krzywkowego sprowadza się do otwierania oraz zamykania toru(-ów) prądowego(-ych) przy użyciu układu mechanicznego składającego się z krzywki(-ek) osadzonej(-ych) na osi oraz pokrętła, którym obracamy oś. Proces otwierania oraz zamykania toru prądowego jest wynikiem zmiany położenia krzywki oraz zwory. Zmiana położenia styku, jego otwarcie lub zamknięcie powoduje np.: włączenie lub wyłączenie urządzenia, zmianę funkcji pracy urządzenia (zmiana kierunku obrotów silnika lub prędkości obracania się wału silnika).
Łączniki krzywkowe zalicza się do łączników warstwowych. Są to łączniki elektryczne niskiego napięcia. Głównymi elementami łączników krzywkowych są:
pokrętło,
oś łącznika (z przymocowanymi płytkami izolacyjnymi),
styki (poruszane przy pomocy płytek izolacyjnych)
komora gaszeniowa.
Płytki określane są mianem krzywki. Obrócenie pokrętła wpływa na zmianę położenia płytki, co powoduje włączenie, wyłączenie styku przez co uzyskujemy uruchomienie pożądanej funkcji na urządzeniu. Elementy łączeniowe (styki), służące do otwierania oraz zamykania toru prądowego umieszczane są zwykle w komorze gaszeniowej.
Gdzie można wykorzystać łącznik krzywkowy?
Łączniki krzywkowe wykorzystywane są zarówno w obwodach głównych jak i pomocniczych. Posiadają one duże zdolności łączeniowe oraz odporność na krótkotrwałe przeciążenia i dynamiczne działanie prądów zwarcia. Łączniki krzywkowe sprawdzą się doskonale jako:
łączniki silnikowe,
przełącznik/ wyłącznik krzywkowy między innymi w spawarkach, transformatorach.
Sprawdzą się również w obwodach pomiarowych, pomocniczych, sygnalizacyjnych i sterowniczych.
Pełnią one funkcję między innymi rozłączników fazowych czy łączników silnikowych, które sterują napędami 1- i 3-fazowymi. Rożne modele posiadają różne właściwości. Osprzęt tego typu może być wykorzystywany również do łączenia elementów grzejnych czy rezystorów.
Jak dzielimy łączniki krzywkowe?
Główny podział typów łączników ustalany jest na podstawie wartości prądu znamionowego. Wyróżniamy:
4G10,
4G16,
4G25,
4G40,
4G63,
4G80,
4G100.
Pod względem programu łączeń możemy wyróżnić następujące zasadnicze rodzaje łączników krzywkowych:
Rozłączniki z pozycją ”0”(0–1),
Rozłączniki ze stykami o przyśpieszonym łączeniu(0–1),
Przełączniki z pozycją ”0” (1-0-2),
Przełączniki przekładników prądowych(1-2),
Przełączniki bez pozycji ”0” (1-2),
Przełączniki wielopołożeniowe z pozycją ”0”(0-1-2...),
Przełączniki wielopołożeniowe bez pozycji ”0”,
Przełączniki grupowe z pozycją ”0”,
Przełączniki szeregowe,
Przełączniki szeregowo-równoległe,
Przełączniki amperomierza,
Przełączniki woltomierza bez pozycji ”0”,
Przełączniki z samoczynnym powrotem do pozycji wyjściowej,
Przełączniki bez pozycji ”0”,
Rozłączniki do sterowania silnikami; rozłączniki gwiazda-trójkąt,
Rozłączniki w układzie Dahlandera,
Rozłączniki do silników dwuzwojowych,
Rozłączniki do silników trzybiegowych,
Przełączniki zmiany kierunku obrotów.
Dostępne są produkty od producentów:
łącznik krzywkowy Apator S.A.
łącznik krzywkowy Lovato Electric
łącznik krzywkowy Promet
łącznik krzywkowy Spamel
Podłączenie łącznika krzywkowego nie jest skomplikowaną ani czasochłonną czynnością. Polega na podpięciu przewodów do złączy, które znajdują się w łączniku. Przed zamontowaniem należy upewnić się, że wybrany przez nasz łącznik krzywkowy jest odpowiedni do zastosowania w danym miejscu.
Łącznik w obudowie znajdzie zastosowanie w miejscach odsłoniętych, które narażone są na wpływ czynników zewnętrznych. Łączniki bez obudowy przeznaczone są do zamieszczania na pulpitach lub panelach sterowniczych.
Dzięki szerokiej gamie różnych produktów dostępnych w naszym sklepie możecie Państwo z powodzeniem dobrać właściwy łącznik dla konkretnej aplikacji. W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo zarówno łącznik krzywkowy w obudowie, jak również urządzenie bez obudowy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Oferujemy wysokiej jakości wyłączniki krzywkowe, łączniki krzywkowe do spawarek, przełączniki krzywkowe 1-0-2 i wiele innych produktów od sprawdzonych producentów. W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Chętnie pomożemy!