Wyłączniki linkowe są narzędziami, które uzupełniają tak zwane podstawowe środki ochrony na hali produkcyjnej. Wyłącznik linkowy zbudowany jest z napiętej linki, która umieszczona jest między dwoma wyłącznikami. Linka ta poprowadzona jest na specjalnej prowadnicy. Wyłącznik awaryjny linkowy musi wykrywać nie tylko pociągnięcie linki, ale także jej poluzowanie.
Linkowy wyłącznik bezpieczeństwa - jakie ma zastosowanie?
Podstawowe zastosowanie wyłącznik bezpieczeństwa linkowy znajduje przy taśmociągach, maszynach przemysłowych, pasach drukarskich, wyposażeniu kopalń itd. Rola wyłączników linkowych polega na awaryjnym zatrzymaniu maszyny od razu po pociągnięciu linki. W skutek pociągnięcia lub zerwania linki zmienia się ustalona pierwotnie pozycja naciągu. Wyłącznik linkowy bezpieczeństwa interpretuje taki proces jako sygnał do awaryjnego zatrzymania.
Wykorzystywana w wyłącznikach linkowych linka cechuje się dużą elastycznością. Dzięki wykorzystaniu dodatkowych prowadnic oraz rolek można wykorzystać ją wzdłuż całego obszaru roboczego, co sprawia, że system ten jest prosty do wdrożenia na dowolnej hali produkcyjnej.
Wybierając wyłącznik linkowy należy zwrócić uwagę między innymi na długość zabezpieczanych odcinków oraz warunki, w których wyłączniki mają być wykorzystywane. Należy pamiętać, że każdy typ wyłącznika pracuje z linką o konkretnej długości maksymalnej. Należy również zwrócić uwagę na czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na ich pracę, takie jak wilgoć, poziom zapylenia, ryzyko uszkodzenia mechanicznego czy kontakt z chemikaliami.