Filtrowanie  -   Skorzystaj z filtrów aby wyszukać odpowiedni produkt

Filtrowanie produktów

Styczniki nawrotne

(Znaleziono produktów: 0)

Stycznikowe układy nawrotne

Aktywne filtry

Nie znaleziono produktów

Stycznikowy układ nawrotny wykorzystywany jest do kierowania silnikiem w dwóch kierunkach. Układy nawrotne zbudowane są z:

  • kombinacji połączenia dwóch styczników ze stykami mocy (które posiadają prąd minimum równy nominalnemu prądowi silnika),

  • zabezpieczenia przeciążeniowego,

  • blokady elektrycznej połączeń styków pomocniczych.


Często obok blokad elektrycznych stosowane są w układach nawrotnych blokady mechaniczne, które nie zezwalają na równoczesne zamknięcie dwóch styczników.

Stycznik nawrotny - gdzie znajdzie zastosowanie?

Styczniki nawrotne są układami rewersyjnymi zbudowanymi w oparciu o styczniki sterownicze bądź styczniki mocy. Wykorzystywane są przede wszystkim do kierowania zmianą kierunku obrotów silnika asynchronicznego oraz w aplikacjach o 2 obwodach, w których niezbędne jest to, by tylko jeden z dwóch był załączony.

Układ gwiazda trójkąt na stycznikach - kiedy można zastosować?

Metoda rozruchu z użyciem przełącznika gwiazda-trójkąt wykorzystywana jest w silnikach 3 fazowych zawierających listwę zaciskową z 6 zaciskami początków oraz końców uzwojeń.  

Daje to możliwość połączenia uzwojeń silnika w gwiazdę oraz w trójkąt.


Stycznik nawrotny, stycznik gwiazda trójkąt, stycznik z blokadą mechaniczną, stycznik rewersyjny czy każdy inny produkt należy zawsze odpowiednio dopasować do swojego zastosowania. 

Zapraszam do zapoznania się z ofertą Elektrogiełdy dotyczącej stycznikowych układów nawrotnych. Świetna jakość w przystępnej cenie!