Regulatory mocy biernej wykorzystywane są do sterowania bateriami kondensatorów i dławików kompensacyjnych w zakresie procesów kompensacji mocy biernej. Urządzenia te dokonują pomiarów parametrów oraz załączają określone elementy kondensatorów. Sterownik mocy biernej pozwala nie tylko na zmniejszenie opłat za pobór energii biernej, ale także wydłuża czas bezawaryjnego działania baterii.
Regulator mocy biernej - czym jest energia bierna?
Energia bierna związana jest z działaniem większości odbiorników. Nie wykonuje ona żadnej pracy, natomiast jej przepływ nie pozostaje obojętny dla systemu elektroenergetycznego. Energia bierna jest niezbędna do właściwego działania odbiorników, pulsuje między źródłem energii a odbiornikiem, natomiast jej nadmiar jest zbędny oraz skutkuje dodatkowymi kosztami.
Regulator współczynnika mocy biernej pozwala na uniknięcie zbyt wysokich opłat za energię elektryczną. Jest to urządzenie, które ogranicza spadki napięć negatywnie wpływających na stabilność pracy układów, zmniejsza przesyłowe straty mocy czynnej w zasilających przewodach, obniża koszty energii elektrycznej, a także zwiększa przepustowość systemu przesyłowego.
Wśród urządzeń kompensacyjnych mocy biernej możemy wyróżnić:
urządzenia na bazie kondensatorów energetycznych,
hybrydowe układy kompensacyjne,
energoelektroniczne kompensatory oraz filtry aktywne APF,
maszyny synchroniczne oraz asynchroniczne napędy synchronizowane.