Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A, montaż DIN
Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A,...
- Rabat
Czujniki optyczne emitują wąską lub szeroką wiązkę światła widzialnego albo wykorzystują podczerwień lub laser. Zasada ich działania opiera się więc na wysłaniu wiązki światła przez nadajnik oraz odebraniu jej przez odbiornik. Kiedy wyemitowana wiązka światła zostaje przerwana, czujnik optyczny generuje odpowiednią reakcję systemu.
Zasada działania fotoprzekaźnika często jest powiązana z motywem wzorca. Obiekt porównywany jest do wzorca, oceniana jest jego zgodność, poprawność wykonania, komplementarność elementów i jakość.
Zastosowanie czujników optycznych opiera się na szeroko rozumianej kontroli. Wykorzystuje się je między innymi do dozorowania położenia ruchomych elementów maszyn, identyfikacji obiektów, które znajdują się w zasięgu działania czujnika, badania komplementarności produktów końcowych z wzorcem czy do określania poziomu cieczy oraz materiałów sypkich. Czujnik fotooptyczny często jest wykorzystywany jako element układów bezpieczeństwa. Czujniki fotooptyczne kontrolują oraz zabezpieczają strefy pracy maszyny, a także poprawność zamknięcia osłon oraz drzwi, które zabezpieczają urządzenia. Tego rodzaju elementy są ponadto wykorzystywane w urządzeniach pomiarowych, medycznych czy RTV bądź AGD.
Sensor optyczny znajduje szerokie zastosowanie również w przemyśle, a konkretnie w automatyce przemysłowej. Ograniczeniem tam jest jednak jego wysoka podatność na zanieczyszczenia czy zabrudzenia.
Istotne znaczenie w fotoprzekaźnikach odgrywa długość fali świetlnej, która jest emitowana przez nadajnik. W tym zakresie oferujemy szeroki wybór produktów o parametrach dostosowanych do oczekiwań. W zależności od wymagań związanych z zasięgiem emitowanej wiązki mogą Państwo wybrać optymalny produkt dostępny w asortymencie sklepu. Niewątpliwą zaletą czujników optycznych jest niska wrażliwość na widzialne światło.
Czujniki optoelektroniczne reagują na obiekty przecinające wiązkę światła między nadajnikiem a odbiornikiem, a także na wiązkę odbitą od danego obiektu. Dlatego doskonale sprawdzają się w okolicznościach wymagających szybkiej identyfikacji i reakcji na zmiany w otoczeniu.
Ze względu na zasadę działania możemy wyróżnić następujące rodzaje czujników optycznych:
Czujnik optyczny odbiciowy posiada emiter oraz odbiornik w jednej obudowie. Zasada działania tych sensorów jest bardzo prosta. Czujnik laserowy odbiciowy oczekuje na wyemitowane przez samego siebie wiązki światła, które to odbijają się od badanego obiektu. Ten model receptora stosuje się między innymi na taśmach produkcyjnych. Jego wadą może się okazać stosunkowo niewielki zasięg, natomiast zaletą bez wątpienia jest łatwy montaż.
Czujnik optyczny refleksyjny ma nadajnik oraz odbiornik we wspólnej obudowie, natomiast reflektor znajduje się na końcu obszaru roboczego. Nie wykazują one wrażliwości na kolor badanego obiektu, są bardziej uniwersalne. Czujniki optyczne refleksyjne cechują się większym zasięgiem w porównaniu do czujników odbiciowych. Może to być nawet kilkadziesiąt metrów wobec kilku w przypadku modelu odbiciowego. Jest to ich niewątpliwa zaleta, natomiast warto podkreślić, że w porównaniu z poprzednim modelem montaż jest nieco bardziej skomplikowany.
Bariery stanowią typ czujników, w których nadajnik oraz receptor umieszcza się naprzeciwko siebie. Jeżeli transmisja wiązki zostaje przerwana przez jakikolwiek obiekt, wówczas następuje reakcja czujnika. Doskonale sprawdzają się one w różnego rodzaju systemach bezpieczeństwa, identyfikując na przykład wejście osoby w zakres pracy elementów automatyki przemysłowej.
Czujnik optyczny szczelinowy, znany również pod nazwą przełącznik optyczny oraz czujnik optyczny widełkowy, jest wyspecjalizowanym wariantem czujników barierowych. Urządzenie ma emiter oraz receptor bezpośrednio naprzeciw siebie. Charakteryzuje się niskim zasięgiem wykrywania. Sprawdzi się przy aplikacjach, przy których istotna jest wysoka rozdzielczość oraz powtarzalność, a także wytrzymałość, szybkość i bezpieczeństwo. Czujniki optyczne szczelinowe są wykorzystywane między innymi w automatyce maszynowej, systemach produkcyjnych czy we wskaźnikach bezpieczeństwa maszyn.
W ofercie sklepu znajdziesz niezawodne produkty firmy Omron. Możesz zdecydować się na czujniki o sposobie łączenia na wyjściu NPN oraz PNP. Dzięki łatwej segregacji produktów przy pomocy filtrów bez trudu znajdziesz urządzenie o odpowiadających Ci właściwościach. Pozwoli to cieszyć się produktami idealnie dopasowanymi do różnych potrzeb. Gwarancją tego są zróżnicowane parametry dotyczące zasięgu, napięcia, rodzaju emitowanego światła czy typu wyjścia. Tego typu elementy wyposażenia doskonale sprawdzają się jako komponenty automatyki w przemyśle. Gwarantują bezpieczne działanie maszyn i ograniczają zagrożenia w stosunku do człowieka oraz wobec samych urządzeń.