Czujnik optyczny E3Z-D81 odbiciowy PNP NO/NC Sn 100mm przewód 2m

Czujnik optyczny E3Z-D81 odbiciowy PNP NO/NC Sn 100mm przewód 2m
- Tylko online
- Obniżka
Czujnik optyczny E3Z-D81 odbiciowy PNP NO/NC Sn 100mm przewód 2m

Czujniki optyczne, nazywane również fotoelektrycznymi, są odmianą czujników zbliżeniowych, służących do wykrywania obecności lub położenia obiektów, które wykonane są z drewna, kartonu, metalu, szkła, tworzywa sztucznego i innych materiałów stałych.
Czujniki optyczne emitują wąską lub szeroką wiązkę światła widzialnego, podczerwień albo wykorzystują działanie lasera. Zasada ich działania opiera się więc na wysłaniu wiązki światła przez nadajnik oraz odebraniu jej przez odbiornik.
Zasada działania fotoprzekaźnika powiązana jest często z motywem wzorca. Obiekt porównywany jest do wzorca, oceniana jest jego zgodność, poprawność wykonania, komplementarność elementów i jakość.
Sensory optyczne - gdzie znajdą zastosowanie?
Zastosowanie czujników optycznych opiera się na szeroko rozumianej kontroli. Wykorzystuje się je między innymi do kontroli położenia ruchomych elementów maszyn, identyfikacji obiektów, które znajdują się w zasięgu działania czujnika, badania komplementarności produktów końcowych z wzorcem czy do określania poziomu cieczy oraz materiałów sypkich. Czujnik fotooptyczny wykorzystywany jest często jako element układów bezpieczeństwa. Czujniki fotooptyczne kontrolują oraz zabezpieczają strefy pracy maszyny, a także poprawność zamknięcia osłon oraz drzwi, które zabezpieczają urządzenia.
Sensor optyczny znajduje szerokie zastosowanie również w przemyśle. Ograniczeniem tam jednak jest jego wysoka podatność na zanieczyszczenia czy zabrudzenia.
Istotne znaczenie w fotoprzekaźnikach odgrywa długość fali świetlnej, która emitowana jest przez nadajnik. Niewątpliwą zaletą czujników optycznych jest niska wrażliwość na widzialne światło.
Czujniki optoelektroniczne reagują na obiekty przecinające wiązkę światła między nadajnikiem, a odbiornikiem, a także na wiązkę odbitą od danego obiektu.
Czujniki optyczne - rodzaje - czujnik refleksyjny a odbiciowy
Ze względu na zasadę działania możemy wyróżnić następujące rodzaje czujników optycznych: czujniki odbiciowe, refleksyjne oraz bariery. Czujnik optyczny odbiciowy posiada emiter oraz odbiornik w jednej obudowie. Zasada działania tych sensorów jest bardzo prosta. Czujnik laserowy odbiciowy oczekuje na wyemitowane przez samego siebie wiązki światła, które to odbijają się od badanego obiektu.
Czujnik optyczny refleksyjny posiada nadajnik oraz odbiornik we wspólnej obudowie, natomiast reflektor znajduje się na końcu obszaru roboczego. Czujniki te nie wykazują wrażliwości na kolor badanego obiektu, są bardziej uniwersalne.
Czujniki optyczne refleksyjne cechują się większym zasięgiem w porównaniu do czujników odbiciowych.
Czym jest czujnik szczelinowy optyczny?
Czujnik optyczny szczelinowy, znany również pod nazwą przełącznik optyczny oraz czujnik optyczny widełkowy jest wyspecjalizowanym wariantem czujników barierowych. Urządzenie to posiada emiter oraz receptor bezpośrednio naprzeciw siebie. Charakteryzuje się niskim zasięgiem wykrywania. Sprawdzi się przy aplikacjach, przy których istotna jest wysoka rozdzielczość oraz powtarzalność, a także wytrzymałość, szybkość i bezpieczeństwo. Czujniki optyczne szczelinowe wykorzystywane są między innymi w automatyce maszynowej, systemach produkcyjnych czy we wskaźnikach bezpieczeństwa maszyn.
W ofercie sklepu znajdziesz niezawodne produkty firmy Omron. Możesz zdecydować się na czujniki o sposobie łączenia na wyjściu NPN oraz PNP. Dzięki łatwej segregacji produktów przy pomocy filtrów bez trudu znajdziesz urządzenie o odpowiadających Ci właściwościach.