Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A, montaż DIN
Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A,...
- Rabat
Rozłączniki bezpiecznikowe (zwane również rozłącznikami bezpieczeństwa) i rozłączniki izolacyjne to dwie różne kategorie urządzeń używanych w instalacjach elektrycznych do wyłączania obwodów elektrycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a także skutecznej konserwacji.
W naszym asortymencie znajdziesz duży wybór obu typów rozłączników. Różnią się one od siebie parametrami pracy i sposobem montażu, dlatego z pewnością znajdziesz urządzenie, które odpowiada Twoim potrzebom.
Rozłącznik bezpiecznikowy chroni instalację przed skutkami zwarć i przeciążeń. Urządzenie przerywa obwód elektryczny, jeśli wykryje awarię, dzięki czemu zabezpiecza urządzenia podłączone do sieci.
Rozłącznik bezpiecznikowy izolacyjny jest natomiast wykorzystywany jako główny wyłącznik awaryjny. Przewodzi prąd w warunkach znamionowych w przypadku wystąpienia zwarcia lub przeciążenia w instalacjach elektrycznych.
Rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny to dwa podstawowe typy zabezpieczeń, które znajdują zastosowanie w wielu instalacjach elektrycznych, zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach przemysłowych.
Każde z urządzeń ma specyficzną budowę. Podstawą działania rozłącznika bezpiecznikowego jest wkładka topikowa, która ulega stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. W rozłączniku izolacyjnym odłączanie zasilania odbywa się za pomocą styków.
Rozłącznik bezpiecznikowy jest elementem służącym do zabezpieczania instalacji elektrycznej w mieszkaniach prywatnych i w zakładach przemysłowych – chroni system poprzez rozłączanie obwodów przeciwprądowych. Podstawy bezpiecznikowe razem z wkładkami skutecznie zabezpieczają obwody instalacji elektrycznej przed skutkami przeciążeń i zwarć. Można je zastosować w rozdzielnicach głównych, sieciach rozdzielczych czy w instalacjach elektroenergetycznych.
Rozłącznik izolacyjny może pełnić funkcję głównego wyłącznika prądu. Daje możliwość stworzenia widocznej przerwy izolacyjnej, więc wykazuje istotny wpływ na bezpieczeństwo obsługi, a także umożliwia przeprowadzenie prac przy instalacji elektrycznej pozbawionych ryzyka porażenia. Rozłączniki izolacyjne izolują obwód elektryczny. Są zwykle montowane jako pierwszy element od strony zasilania.
Zasada działania rozłącznika bezpiecznikowego wymaga obecności topika. Topik jest przewodnikiem elektrycznym, zwiększającym swoją temperaturę w trakcie przepływu prądu. W sytuacji wystąpienia zbyt dużego natężenia prądu topik mocno się nagrzewa, a następnie zaczyna się topić, w czego efekcie następuje odłączenie od energii elektrycznej. W momencie przepalenia przewodnika następuje wysunięcie wskaźnika sygnalizującego stan awaryjny.
Podstawowy podział rozłączników bezpiecznikowych obejmuje rozłączniki klasyczne oraz tzw. listwowe. Rozłączniki listwowe mają wkładki bezpiecznikowe w układzie pionowym, w przeciwieństwie do rozłączników tradycyjnych, które mają wkładki w układzie poziomym.
Wśród rozłączników bezpiecznikowych można wyróżnić:
W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje rozłączników bezpiecznikowych, między innymi rozłącznik bezpiecznikowy E91/32 od producenta ABB.
Ze względu na liczbę biegunów wśród rozłączników izolacyjnych można wyróżnić:
Odpowiedni model powinien zostać dobrany do specyfiki instalacji. W naszej ofercie znajdziesz między innymi rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy RBK 00 160A z 3 biegunami.
Rozłącznik bezpiecznikowy może wyróżniać się typem montażu (na przykład na szynie DIN). Urządzenia mogą mieć także zaciski mostkowe lub śrubowe. To, który model sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i miejsca instalacji.
Ważnym czynnikiem przy doborze właściwego rozłącznika bezpiecznikowego jest obsługiwany przez niego prąd znamionowy. Konieczne jest sprawdzenie całkowitego poboru prądu, jaki może wystąpić w obwodzie i dopiero wówczas (z odpowiednim zapasem) należy dobrać rozłącznik izolacyjny pod względem jego możliwości prądowych.
Przykładowo rozłącznik bezpiecznikowy OS250D03P, 3P, 690V, 250A, z rączką i wałkiem może pracować z maksymalnym prądem znamionowym ciągłym o wartości 250 A, z kolei maksymalne znamionowe napięcie pracy wynosi w jego przypadku 690 V.
Rozłącznik izolacyjny 1- oraz 2-biegunowy wykorzystuje się w instalacjach jednofazowych. Do trójfazowych trzeba zainstalować urządzenie o 3 lub 4 biegunach. Dobór rozłączników bezpiecznikowych powinien zostać podyktowany ich parametrami technicznymi.
Ważne, aby rozłącznik bezpiecznikowy izolacyjny spełniał normę IEC/EN 60947-3. Powinien mieć odpowiednią odporność na ścieranie – styki w pewnych warunkach mogą ulec zniszczeniu. Liczy się także głębokość wbudowania – jest ona związana z montażem i zależy od wielkości rozłącznika. Najczęściej ta wartość wynosi 75,5 mm.
Rozłącznik bezpiecznikowy chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń pojawiających się w instalacji elektrycznej – urządzenie przerywa obwód elektryczny w przypadku pojawienia się awarii. Natomiast rozłącznik izolacyjny jest wykorzystywany jako główny wyłącznik awaryjny.
Za pomocą rozłącznika bezpiecznikowego izolacyjnego można stworzyć widoczną przerwę izolacyjną, co poprawia bezpieczeństwo obsługi. Umożliwia również przeprowadzenie prac przy instalacji elektrycznej bez zagrożenia porażenia prądem. Ograniczeniem w przypadku tego typu rozłączników jest to, że nie nadają się do rozłączania prądów zwarciowych.
Problemem może być niewłaściwe dobranie rozłącznika bezpiecznikowego do określonego zastosowana. Kluczowe jest zastosowanie urządzenia, które ma maksymalny znamionowy prąd oraz napięcie pracy na wymaganym poziomie.