Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A, montaż DIN
Zasilacz impulsowy S8VK-G06012 zasilanie 85..264VAC lub 90..350VDC, wyjście 12VDC moc 60W 4.5A,...
- Rabat
Potencjometr, nazywany również rezystorem nastawnym, jest biernym elementem elektronicznym wyposażonym w pokrętło, które umożliwia regulację oporu pomiędzy dwoma nóżkami potencjometru. Wykorzystywany jest w wielu urządzeniach, między innymi w sprzęcie audio. Potencjometr wyposażony jest w 3 wyprowadzenia - dwa na stałe są podłączone do tak zwanej ścieżki oporowej, a trzeci (środkowy) prowadzi do przewodzącego ślizgacza, przesuwającego się po tej ścieżce. Główny parametr, który opisuje potencjometr to rezystancja ścieżki oporowej. Innym, ważnym wskaźnikiem jest charakterystyka zmian rezystancji - liniowa i logarytmiczna.
Potencjometry są rezystancyjnymi dzielnikami napięcia, które wyposażone są w możliwość regulacji. Wśród potencjometrów możemy wyróżnić urządzenia analogowe ze ścieżką oporową oraz cyfrowe - zbudowane z wielu rezystorów. Potencjometry analogowe pozwalają na płynną regulację, a cyfrowe umożliwiają regulację w sposób skokowy. Oba rozwiązania charakteryzują się różnymi właściwościami.
Wśród potencjometrów można wyróżnić między innymi potencjometr obrotowy, wieloobrotowy, liniowy i cyfrowy. Do najbardziej popularnego typu potencjometru możemy zaliczyć potencjometr obrotowy. Opór jego uzależniony jest od tego, w jakim stopniu obrócone zostanie pokrętło - w zakresie ok. 300º. Na dokładniejszą regulację w większym zakresie pozwala potencjometr wieloobrotowy - jego pokrętło można wiele razy obrócić. Potencjometry wieloobrotowe umożliwiają uzyskanie dużej precyzji regulacji.
Z uwagi na charakterystykę zmiany rezystancji wyróżniamy potencjometry liniowe, logarytmiczne i wykładnicze.
Należy pamiętać, iż konkretny potencjometr przeznaczony jest do pracy z danymi, określonymi poziomami natężenia oraz napięcia prądu, a przekroczenie ich może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.
Potencjometr do falownika należy indywidualnie dopasować do konkretnego typu falownika.
Potencjometr przemysłowy stanowi jedno z najprostszych urządzeń wykorzystywanych do sterowania częstotliwością falowników.
Potencjometr precyzyjny jest świetnym rozwiązaniem w urządzeniach, które wymagają szczegółowej regulacji konkretnego parametru - przykładowo napięcia wyjściowego.
W typowych oznaczeniach potencjometrów polskiej produkcji wykorzystywane są oznaczenia A, B i C. Litera “A” oznacza potencjometr liniowy, “B” potencjometr logarytmiczny, np. potencjometr B10K, potencjometr B50K, potencjometr B100K itd., a “C” potencjometr wykładniczy.
Należy pamiętać, że nie wszystkie firmy wykorzystują takie oznaczenia, dlatego warto sprawdzić przyjęte normy oznaczania przed producentów. Producenci zachodni często stosują oznaczenia odwrotnie.
Potencjometry znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w sprzęcie audio, np. w głośnikach, wzmacniaczach instrumentalnych, mikserach, instrumentach elektrycznych, przystawkach nagłaśniających, wieżach. Potencjometry znajdują zastosowanie między innymi przy regulacji głośności, kontroli natężenia dźwięku w danych elementach instalacji stereo oraz ustawianiu proporcji pomiędzy częstotliwościami niskimi oraz wysokimi. Odpowiednio dobrane urządzenie umożliwia również regulowanie intensywności oświetlenia, a także prędkości obrotowej w silniku elektrycznym.
Jeżeli wiesz już co to jest potencjometr, to musisz również wiedzieć, iż ten element elektroniczny należy zawsze dopasować do planowanego zastosowania. Należy zwrócić uwagę na typ - urządzenia analogowe umożliwiają bardziej precyzyjną kontrolę nastaw, natomiast ulegają szybszemu zużyciu. Potencjometry cyfrowe natomiast są mniej awaryjne, nie powodują niechcianych efektów dźwiękowych w czasie regulowania nastawy, ale posiadają ograniczenia z uwagi na ilość możliwych ustawień.
Jeżeli szukasz potencjometru, to zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz produkty o różnej rezystancji - które możesz sprawie posegregować wykorzystując dostępne na stronie filtry. Znajdziesz między innymi:
potencjometr 1K,
potencjometr 10K,
potencjometr 100K,
potencjometr 2K,
potencjometr 2,5K,
potencjometr 4,7K,
potencjometr 47K,
potencjometr 5K,
potencjometr 50K,
potencjometr 500K.
Bez względu na to, czy potrzebujesz potencjometr 1K OHM, potencjometr 5 K OHM potencjometr 10K OHM czy potencjometr 500 OHM - każdy znajdzie u nas coś dla siebie!