Koreański koncern LS Industrial Systems (wcześniej LG Industrial Systems) rozszerzył swoją ofertę sterowników PLC o nową serię XGB, która w zamierzeniu ma zastąpić wcześniejsze sterowniki Master-K120 i Glofa-GM7U.

Sterowniki z serii XGB przeznaczone są do małych i średnich aplikacji. Rozbudowano w nich funkcje komunikacyjne, przy czym postawiono na prostą obsługę i kontrolę przez użytkownika. Udoskonalono oprogramowanie, zapewniające obecnie łatwiejsze tworzenie programów, monitoring i komunikacją sieciową. Koreański producent, optymalizując elastyczność konfiguracji modułów i oprogramowania, zachował nadal niską cenę w stosunku do produktów konkurencyjnych. Tak jak wcześniej - udostępniono też darmowe oprogramowanie.

Urządzenia standardowo cechują się szeregiem wbudowanych funkcji, takich jak: regulatory PID z autotuningiem, szybkie liczniki HSC do 100kHz, wejścia częstotliwościowe czy pozycjonowanie w dwóch osiach. Seria XGB podzielona jest na dwa typy modułów centralnych: XBC i XBM. W zależności od aplikacji i preferencji użytkownika dobierany jest odpowiedni moduł centralny i wybrane moduły rozszerzeń.

XGM
Sterownik z serii XGB

MODUŁY XBM

Moduły centralne XBM charakteryzują się małymi wymiarami: 30 × 90 × 60mm. Pracują z szybkością CPU wynoszącą 160 ns/krok. Pojemność pamięci programu to 10 tys. kroków, maksymalna liczba wejść/ wyjść - 480, natomiast maksymalna liczba modułów rozszerzeń 7 (plus 2 moduły komunikacyjne). Dostępne jest złącze RS232C (PS2) do programowania sterownika oraz porty RS232C i RS485 do komunikacji z innymi urządzeniami.

Porównanie podstawowych cech opisywanych sterowników
Sterowniki XBMSterowniki XBC
Metoda pracyCykliczne wykonywanie zapisanego programu
Sterowanie I/OOdświeżanie co 1 cykl
Języki programowaniaDrabinkowy (LD), Mnemoniczny (IL)
Instrukcje podstawowe28
Instrukcje aplikacyjne677
Typy wejśćDC 24V (LED sygnalizacyjny), analogowe, Pt100, 4 licznikowe do 20kHzDC 24V (LED sygnalizacyjny), analogowe, Pt100, 4 licznikowe do 100kHz
Typy wyjśćPrzekaźnik, tranzystor (generator 100 kHz - wersja DRT)
Maks. cyfrowych I/O480704
Maks. modułów rozszerzonych710
Szybkie liczniki HSCJednofazowe: 4 kanały 20 kHz Dwufazowe: 2 kanały 10 kHzJednofazowe: 4 kanały 100 kHz Dwufazowe: 2 kanały 50 kHz
Szybkość pracy CPU160ns / krok80ns / krok
Pojemność programu10 tys. kroków15 tys. kroków
Typy timerówOpóźniony on, opóźniony off, sumujący, monostabilny, ponownie wyzwalany
Typy licznikówUp, down, up-Down, ring Counter
Regulatory16 pętli PID, autotuning, grzanie-chłodzenie, PWM
Komunikacjaport loaderowy (RS232), dwa porty szeregowe (1x RS232, 1xRS485), maks. 2 dodatkowe moduły, w tym Ethernetport loaderowy (RS232 i USB), dwa porty szeregowe (1x RS232, 1xRS485), maks. 2 dodatkowe moduły, w tym Ethernet
Protokoły komunikacyjneModbus ASCII/RTU/TCP, CNet (LGIS), użytkownika
Zasilanie24 VDC 230VAC
OprogramowanieDarmowe oprogramowanie narzędziowe XP5000

 Porównanie podstawowych cech opisywanych sterowników.

Obsługiwane protokoły komunikacyjne to Modbus ASCII/RTU/TCP, C-net (protokół LG) i własny protokół użytkownika, dający możliwość tworzenia włas nej ramki. W XBM są do wyboru szybkie liczniki jednofazowe (4 kanały, 20 kHz) lub dwufazowe (2 kanały, 10kHz). Dostępne są trzy jednostki centralne XBM różniące się liczbą i rodzajem wejść wyjść:

 • 8 wejść 24VDC i 8 wyjść tranzystorowych NPN,
 • 8 wejść 24VDC i 8 wyjść przekaźnikowych,
 • 16 wejść 24VDC i 16 wyjść tranzystorowych NPN.

MODUŁY CENTRALNE XBC

Moduły centralne XBC charakteryzują się wymiarami wynoszącymi w zależności od wyboru konfiguracji wejść/wyjść od 114 × 90 × 64mm do 180 × 90 × 64mm. Mogą one być wykorzystywane w bardziej wymagających aplikacjach. Zawierają zegar czasu rzeczywistego (RTC), szybkość CPU wynosi 83 ns/krok, natomiast maksymalna długość programu - 15 tys. kroków, a liczba wejść/ wyjść - do 704. Stosowanych może być do 10 modułów rozszerzeń (plus 2 moduły komunikacyjne).

XBC

Jednostka XBC zawiera port USB, RS232C do programowania oraz porty RS485/RS232C do komunikacji z innymi urządzeniami. Zasilanie jednostki prądem przemiennym 110/240VAC lub stałym 24VDC. Protokoły komunikacyjne są identycznie jak w jednostkach XBM. Dostępne są szybkie liczniki jednofazowe (4 kanały 100 kHz) i dwufazowe (2 kanały, 50 kHz). W ofercie firmy występują cztery wersje jednostek centralnych XBC różniące się liczbą i rodzajem wejść/wyjść:

 • 16 wejść 24VDC i 16 wyjść przekaźnikowych,
 • 16 wejść 24VDC i 16 wyjść tranzystorowych NPN,
 • 32 wejścia 24VDC i 32 wyjścia przekaźnikowe,
 • 32 wejścia 24VDC i 32 wyjścia tranzystorowe NPN.

Dodatkowo, typ XBC został uzupełniony o jednostki centralne umożliwiające programowanie w języku drabinkowym wg normy IEC (stosowane m.in. przez firmę Siemens).

Seria High PerformanceDODATKOWE MODUŁY DLA JEDNOSTEK CENTRALNYCH XBM

Jednostki centralne sterowników serii XBM można rozszerzyć o dodatkowe moduły w ilościach uzależnionych od wybranej jednostki centralnej. Oferta obejmuje:

 • moduły wejść cyfrowych, wyjść tranzystorowych lub przekaźnikowych oraz wejść i wyjść mieszanych,
 • moduły wejść/wyjść analogowych,
 • moduły specjalne,
 • moduły komunikacyjne.
XBC

Sterowniki PLC serii XGB

Moduły specjalne występują w wersji umożliwiającej podłączenie rezystancyjnych czujników temperatury typu PT100 lub JPT100 (oznaczenie XBF-RD04A) oraz termopar K/J/T/R (oznaczenie XBF-TC04S).


Moduły komunikacyjne występują w trzech wersjach obsługujących różne standardy komunikacji: Ethernet 10/100 Mb/s, RS-422/485 (protokoły Cnet, Modbus i użytkownika) i RS232C. Zmieniono sposób połączeń jednostek centralnych z modułami rozszerzeń z taśmy na specjalne kryte złącze na obudowie. Pomimo małych rozmiarów, sterowniki XBM dają duże możliwości komunikacji. W maksymalnej konfiguracji użytkownik ma do wyboru 5 kanałów komunikacyjnych.

Rozwiązaniem bardzo często wykorzystywanym jest tworzenie sieci rozproszonej w oparciu o moduł Ethernet. Daje to możliwości zdalnego serwisowania i monitoringu urządzeń. Pozwalają one również na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek zmian lub wystąpienia awarii w systemie sterowania.

sieć rozproszona


OPROGRAMOWANIE

LS Industrial Systems stworzyła nową, darmową platformę do programowania sterowników rodziny XGB, pracującą w środowisku Windows. Aplikacja XG5000 oprócz programowania umożliwia też monitoring parametrów i trendów, diagnostykę wejść/wyjść i modułów specjalnych oraz możliwość symulacji napisanego programu w trybie
offline, bez konieczność połączenia ze sterownikami XGB.

kompaktowe

Za pomocą programu XG-PD mamy możliwość ustawiania parametrów komunikacji na bazie wybranych protokołów, diagnostyki wbudowanych zmiennych oraz monitorowania parametrów urządzeń sieciowych. Inne pomocne programy z platformy programowej sterowników XGB to m.in. program XG-PM służący do parametryzacji i obsługi funkcji pozycjonowania oraz programy monitorowania PID, urządzeń, danych i zmiennych.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami w celu optymalnej konfiguracji sterowników. Oferujemy pakiet szkoleń z zakresu konfiguracji i oprogramowania sterowników PLC koncernu LS Industrial Systems. Służymy również pomocą techniczną przy złożonych układach automatyki.