Wyłączniki silnikowe serii MMS.

Do załączania i zabezpieczania silników elektrycznych przed zwarciami, przeciążeniami, asymetrią faz w obwodach sterowania automatyki i układach elektrycznych  służą wyłączniki silnikowe serii MMS.
Wyłączniki silnikowe typu MMS
Wyłączniki silnikowe typu MMS (od lewej wielkość 32, 63 i 100A)


Wyłączniki silnikowe typu MMS produkowane są w 3 rozmiarach obudów i wyłączają prądy do 100 A, co  oznacza ochronę silników 3-fazowych do mocy 45 kW włącznie. Wyłączniki mogą również zabezpieczać silniki zasilane jednofazowo poprzez odpowiednie połączenie układu trzech faz szeregowo. Wyłączniki zawierają dwa wyzwalacze: termiczny klasy 10 (zabezpieczenie przeciążeniowe silnika) i elektromagnetyczny (zabezpieczenie zwarciowe). Charakterystyka działania wyzwalacza zwarciowego jest ustawiona na krotność prądu 13xIe – daje to pewność pracy w wielu rodzajach pracy silnika i pozwala na dokonywanie bardzo ciężkich rozruchów. Wyłączniki mają również kompensację temperaturową pracy, a ich działanie możemy sprawdzać również poprzez funkcję testu. Zabezpieczenia silnikowe LS cechują bardzo wysokie parametry elektryczne. Zależnie od wykonania i prądu znamionowego mają one zdolność zwarciową aż do 100 kA.
Wyłącznik typu MMS-32S z napędem obrotowymWyłącznik typu MMS-32S z napędem przełącznym
Wyłącznik typu MMS-32S z napędem obrotowym Wyłącznik typu MMS-32S z napędem przełącznym


Zakresy prądowe wyłączników MMS
Wyłączniki silnikowe MMS dla modelu 32 (MMS-32) mają 16 zakresów prądowych członu termicznego i występują w dwóch wykonaniach napędu załączającego aparat:

 • napęd obrotowy (MMS-32H),
 • napęd przełączny (MMS-32S).
Zaletą napędu przełącznego jest jego głębokość, która wynosi 75 mm i pozwala na zastosowanie w szafkach modułowych. Drugi model MMS-63 przeznaczony jest dla silników o prądzie do 63 A (9 zakresów prądowych członu termicznego). Jako jeden z nielicznych producentów, LS oferuje wyłączniki silnikowe jeszcze jednej wielkości prądowej MMS-100 do 100 A (10 zakresów zabezpieczenia termicznego).

Adapter łączeniowy typu DA
Adapter łączeniowy typu DA do połączenia wyłącznika ze stycznikiem


Montaż
Szerokość aparatów jest standaryzowana i w zależności od prądu znamionowego wynosi 45, 55 lub 70 mm. Pozwala to na łatwe połączenie wyłącznika z ministycznikami GMC (D), stycznikami serii Susol i MetaSol poprzez adapter łączeniowy typu DA. Układ taki tworzy zestaw rozruchowy i może być dodatkowo zainstalowany na podstawie montażowej MU. Pewność podłączenia aparatów daje również rozwiązanie zacisków: do 32 A są to zaciski śrubowe, dla większych prądów zaciski windowe pozwalające na podłączenia przewodu o przekroju do 50 mm2 . Dla łatwiejszego montażu można zastosować szyny grzebieniowe w celu jednoczesnego połączenia zasilania dwóch lub trzech wyłączników. Dodatkowo wykonanie tych szyn pozwala na jednoczesne umieszczenie dwóch elementów w jednym wyłączniku przeciwlegle, co daje możliwość łączenia jeszcze większej liczby aparatów (do prądu 63 A).

Wyzwalacz podnapięciowyAkcesoria

Do wyłączników MMS dostępne są następujące akcesoria:
 • styki pomocnicze FX (2xNO, 1xNO 1xNC, 1xNC) montowane z przodu;
 • styki pomocnicze LX (2xNO, 1xNO 1xNC, 1xNC) montowane z boku;
 • styki alarmowe zadziałania wyłącznika LA;
 • styki alarmowe zadziałania członu magnetycznego LAM;
 • wyzwalacz wzrostowy RS; n wyzwalacz podnapięciowy RU;
 • wyzwalacz podnapięciowy RUX z stykiem pomocniczym;
 • napęd obrotowy MEH na elewację szafki;
 • grzebienie łączeniowe PB dwui trójrzędowe;
 • obudowa EPH ze stopniem ochrony IP65;
 • adaptery DA do połączenia wyłącznika ze stycznikiem;
 • podstawy montażowe MU do zestawu rozruchowego.
Wyzwalacz podnapięciowy

Zewnętrzny napęd na elewację
Zewnętrzny napęd na elewację

Wyłącznik silnikowy jest ważnym elementem bezpieczeństwa, nie tylko z uwagi na ochronę silników, ale również ochronę obsługi. W typie MMS występuje cały szereg możliwości dodatkowo poprawiających bezpieczeństwo, począwszy od prostej blokady napędu przed załączeniem wyłącznika, poprzez funkcję testu zadziałania, skończywszy na dodatkowych opcjach w postaci wyzwalaczy wzrostowych (RS) i podnapięciowych (RU) oraz styków alarmowych (LA).


Jako opcje dla wyłączników dostępne są również styki pomocnicze montowane od przodu (FX) bądź z boku (LX). Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również napęd obrotowy do zamontowania na drzwiach szafki. Możliwe długości prętów to 115 i 315 mm. Dla rozwiązań, gdzie niezbędny jest wyższy stopień ochrony, dostępna jest obudowa EPH o stopniu ochrony IP65, w której można zamontować wyłącznik MMS-32H wraz z wyzwalaczem wzrostowym lub zanikowym. Obudowa IP65 do wyłączników MMS-32HStyki pomocnicze typu FX

Obudowa IP65 do

wyłączników MMS-32H

Styki pomocnicze typu FX