Przekaźnik stanowi jedno z najbardziej popularnych urządzeń, które możesz znaleźć w szafach sterowniczych. Przekaźniki bezpieczeństwa są urządzeniami elektronicznymi wyposażonymi w minimum dwa wewnętrzne przekaźniki i układ mikroprocesorowy. Układ mikroprocesorowy pozwala na monitorowanie stanu urządzeń zarówno wejściowych jak i wyjściowych. Przekaźniki bezpieczeństwa są powszechnie wykorzystywane w maszynach z uwagi na wysoką niezawodność, która definiowana jest przy użyciu wskaźnika SIL i PL, a także ze względu na kompaktową budowę. Są one istotnymi elementami w zapewnieniu bezpieczeństwa danego urządzenia. Odłączają zasilanie w przypadku wystąpienia stanu zagrażającego. Stanowią często trzon systemów bezpieczeństwa, odpowiadając za analizę oraz działanie logiczne.
Przekaźnik bezpieczeństwa musi być zaprojektowany tak, by błąd urządzenia czy usterka z przyczyny zewnętrznej nie wpływały na ograniczenie funkcji bezpieczeństwa. Typowa konstrukcja przekaźników bezpieczeństwa stosuje kombinację 3 styczników. Pozwala to na zwiększenie niezawodności urządzenia.
Jaką funkcję mają przekaźniki bezpieczeństwa?
Pierwsze przekaźniki bezpieczeństwa opracowane zostały z myślą o kontrolowaniu funkcji zatrzymania awaryjnego. Następnie powstała cała gama urządzeń, które prócz funkcji monitorowania wykonują również konkretne zadania, jak np. sprawdzanie czy stycznik właściwie wyłączył napięcie zasilania czy monitorowanie prędkości. Przekaźniki tworzone są w taki sposób, aby współpracować z czujnikami oraz elementami wykonawczymi, które dostępne są na rynku. Zróżnicowane funkcje umożliwiają im realizację praktycznie każdej funkcji bezpieczeństwa, jak np. monitorowanie całego łańcucha bezpieczeństwa - zaczynając od czujnika przez logiczny układ analizujący po aktywowanie urządzeń wykonawczych.
Przekaźniki bezpieczeństwa mogą występować jako urządzenia jedno- oraz wielofunkcyjne. Urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają zwykle monitorowanie do trzech funkcji bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że prócz podstawowych funkcji zatrzymania awaryjnego oraz blokady zamków ryglowanych, umożliwiają również monitorowanie kurtyny świetlnej, mat bezpieczeństwa czy wyłącznika magnetycznego.
Przekaźniki bezpieczeństwa znajdą zastosowanie między innymi w:
kontroli dostępu do strefy niebezpiecznej,
kontroli oraz ograniczeniu prędkości elementów ruchomych ,
kontroli granic bezpieczeństwa,
nadzorze obwodów zatrzymania awaryjnego.
Przekaźnik zabezpieczeniowy i zatrzaskowy
Przekaźniki zabezpieczeniowe to urządzenia, które są podstawowymi elementami elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Ich zadaniem jest wykrycie zakłóceń pracy systemów lub chronionych obiektów, a następnie realizowanie sterowania awaryjnego, pozwalającego na zminimalizowanie ewentualnych szkód.
Przekaźnik zatrzaskowy wykorzystuje natomiast indukcję magnetyczną szczątkową do pozostania po wyłączeniu prądu wzbudzającego w stanie przyciągania.